International Winter Neuroscience Conference

7th - 11th April 2024
Hotel Das Central, Sölden Austria

Program

Organising Committee

Tobias Bonhoeffer (Germany)
Thomas Mrsic-Flogel (UK)

Keynote Lectures

Vivek Jayaraman (Janelia Research Campus, USA)
Michelle Monje (Stanford University, USA)

Program

Sunday 7th April

15:30 - 16:30 Registration

16:30 - 17:15 Welcome Reception

17:15 - 19:15 Session One

Synaptic mechanisms of higher-order computations in neuronal networks: From experiment to model and back
Chairs: Csaba Földy and Peter Jonas


Speakers:
Claudia Clopath
(UK) “Latent representations in hippocampal network model co-evolve with behavioral exploration of task structure”
Tim Vogels (Austria) “Machine learning-assisted searches for plasticity rules find thousands of solutions”
Angus Silver (UK) “Can simple models provide insights into how the cortico-cerebellar system represents and maintains time-varying activity?”
Julijana Gjorgjieva (Germany) Title TBD
Peter Jonas (Austria) “Synaptic mechanisms of pattern completion in hippocampal CA3: From mice to humans and models”
Csaba Földy (Switzerland) “Higher-order computations in the rewired adult hippocampus“

Monday 8th April

08:30 - 09:30 Keynote Lecture: Vivek Jayaraman (USA)

09:40 - 11:40 Special Interest Symposium One

Intercellular adhesion and recognition in the establishment of neural circuits
Chair: Elior Peles


Speakers:
Oliver Hobret
(USA) "Sexually dimorphic synaptic connectivity controlled by dimorphic regulation of the adhesion molecule CELSR/Flamingo"
Demet Araç (USA) "Structural basis for the function of adhesion receptors teneurin and latrophilin at the synapse"
Matthew Rasband (USA) "Proximity biotinylation reveals the cell adhesion molecule Contactin-1 regulates axo-axonic innervation of axon initial segments"
Thomas Biederer (USA) "The cooperation of synaptic adhesion molecules specifies cortical connectivity"

11:40 - 15:30 Break

15:30 - 17:30 Session Two

Algorithms for cognitive behaviors
Chair: Sandra Reinert


Speakers:
Ann Duan
(UK) "Mice playing poker: mechanisms for decision under risk and multi-agent context"
Simon Jacob (Germany) "Single-neuron correlates of language functions in the human cortex"
Dmitriy Aronov (USA) "Using food-caching birds to study the neuroscience of episodic memory"
Sandra Reinert (UK) "Representations of learned rules for visual categorization in mouse prefrontal cortex"

17:30 - 17:45 Poster session one & coffee break

17:45 - 19:45 Session Three

Unravelling the control functions of motor cortex
Chairs: Ian Duguid and Bence Ölveczky

Speakers:
Ilka Diester
(Germany) "Mechanisms of Rodent Premotor-Motor Cortex Interactions and Contributions to Forelimb Movements"
Ian Duguid (UK) "Corticospinal neurons in efficient response control"
Jackie Schiller (Israel) "Cell-type-dependent computations and learning in primary motor cortex"
Sean Escola (USA) Title TBD

Tuesday 9th April

08:15 - 10:15 Session Four

Large-Scale Modeling and Analysis Approaches for Understanding Perception to Action
Chair: Mackenzie Mathis


Speakers:
Alex H Williams (USA) "Quantifying trial-to-trial neural variability across rich, naturalistic stimulus sets"
Shreya Saxena (USA) "Taming Machine Learning Models of Neural Dynamics with Anatomical and Behavioral Constraints"
Steffen Schneider (Germany) "Neural and behavioral dynamical system modeling with identifiable representation learning"

10:15 - 10:30 Break

10:30 - 12:30 Special Interest Symposium Two

Neurobiology of individual differences in behavior
Chairs: Johannes Bohacek and Sarah Ayash

Speakers:
Ilka Diester
(Germany) "Influences of individual movements on neuronal activity in rodents"
Johannes Bohacek (Switzerland) "Behavioral flow analysis for deep profiling of individual differences"
Sarah Ayash (Germany) "Neural basis of resilience to social stress"
Christian Lüscher (Switzerland) "Individual variance in the transition from controlled to compulsive drug seeking and drug taking"

12:30 - 15:30 Break

15:30 - 17:30 Session Five
Bridging the Gap: A New Era of Molecular and Systems Neuroscience through Advanced Neural Proteomics
Chairs: Scott Soderling and Joris de Wit

Speakers:
Scott H. Soderling
(USA)
Joris de Wit (Belgium)
Noa Lipstein (Germany)
Marc Van Oostrum (Germany)


17:30 - 17:45 Poster session two & coffee break

17:45 - 19:45 Session Six
How AI can inform neural computations underlying complex behaviors
Chair: Bence Ölveczky

Speakers:
Bence Ölveczky
(USA) "A virtual rodent predicts the structure of neural activity across natural behavior"
Anthony Leonardo (USA) "Decoding silent speech using machine learning"
Bing Brunton (USA) "Combining deep reinforcement learning and control theory to infer principles of flexible movement control"
Kanaka Rajan (USA) "Neural network models of adaptive and maladaptive behaviors"

Wednesday 10th April

08:15 - 10:15 Session Seven

Adaptive functions of internal states
Chairs: Sabine Krabbe and Ilona Grunwald-Kadow

Speakers:
Ilona Grunwald-Kadow
(Germany) "A role for antimicrobial peptides in internal state- and experience-dependent food preference in Drosophila"
Scott Sternson (USA) "Precision and uncertainty of physiological state-dependent control over learning and expression of innate behaviours"
Johannes Felsenberg (Germany) "State dependent control of memory re-evaluation in Drosophila"
Sabine Krabbe (Germany) "Encoding of aversive states in inhibitory amygdala circuits"

10:15 - 10:30 Break

10:30 - 12:30 Special Interest Symposium Three

Learning and memory through network stability and plasticity
Chairs: Christine Grienberger and Jan Gründemann

Speakers:
Christine Grienberger
(USA) "A directed form of synaptic plasticity drives experience-dependent hippocampal representations"
Christoph Schmidt-Hieber (Germany) "Learning-dependent gating of hippocampal inputs by frontal interneurons"
Marlene Bartos (Germany) Title TBD
Azahara Oliva (USA) "Network stability during memory consolidation"
Jan Gründemann (Germany) "Network state changes in sensory thalamus represent learned outcomes"

12:30 - 16:00 Break

16:00 - 18:00 Session Eight

From Connectomes to Behaviour
Chair: Marta Zlatic

Speakers:
Julie Simpson
(USA) "Circuits for flexible sequences"
Scott Waddell (USA) "Circuits for learning and memory"
Marta Zlatic (UK) "Circuits for memory-based action-selection"
Albert Cardona (UK) "Comparative connectomics"

18:00 - 18:20 Poster session three & coffee break

18:20 - 19:20 Keynote Lecture: Michelle Monje (USA)

19:30 - Gala Dinner at Das Central

Thursday 11th April

08:30 - 10:30 Session nine

Context-dependent sensorimotor processing
Chair: Maximilian Jösch

Speakers:
Lisa Fenk
(Germany) "Active visual sampling in Drosophila"
Manuel Zimmer (Austria) "Brain-wide motor feedback controls the timing of actions in C. elegans"
Maximilian Jösch (Austria) "A corollary discharge pathway in the mouse's early visual system"
Sylvia Schröder (UK) "Impact of locomotion, arousal and reward on early visual processing in the mouse"

10:30 - 10:45 Coffee Break

10:45 - 12:45 Special Interest Symposium Four

Mechanisms of Cerebral Cortex Development at Single Cell Level in Health and Disease
Chair: Simon Hippenmeyer

Speakers:
Simon Hippenmeyer
(Austria) "Principles of Neural Stem Cell Lineage Progression in Cerebral Cortex"
Simona Lodato (Italy) "Mechanisms Instructing Neuronal Identity in the Developing Cerebral Cortex"
Laurent Nguyen (Belgium) "Deciphering how Fetal Alcohol Disorder Impairs Cerebral Cortex Development at the Single Cell Level"
Stephanie Baulac (France) "Brain Mosaicism in Epileptogenic Cortical Malformation"

12:45 Conference closes

Keynote lectures by invitation only. Symposia and special interest sessions are selected from applications.

All other registered participants may submit one abstract for poster presentation which must be submitted before the abstract deadline. No short oral presentations will be scheduled. Information on poster submission is available here

The conference will start on 7th April 2024 in the late afternoon and end on 11th April 2024 at lunchtime.

Home

Registration

Hotel

Travel